مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

2255267
امروزامروز1364
دیروزدیروز1883
این هفتهاین هفته7269
این ماهاین ماه6985
کل بازدیدهاکل بازدیدها2255267

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 04:30

اهمیت نماز در قرآن کریم

فریضه نماز به قدری اهمیت دارد که آیات و روایات بی شماری در کتب معروف اسلام درباره اهمیت آن وارده شده است و قرآن با صراحت ترک این فریضه را از اسباب سقوط و محروم شدن از نعمت های جهان آخرت می داند.

گروهی از بهشتیان در ارتباطی که از جایگاه خود با مجرمان در دوزخ می گیرند از آنها سئوال می کنند (مَا سَلَكَكُمْ فِی سَقَرَ ) چه چیز شما را به دوزخ فرستاد ؟ آنها در پاسخ می گویند ما از نمازگزاران نبودیم، (قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّينَ وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکينَ وَ کُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضينَ وَ کُنَّا نُکَذِّبُ بِيَوْمِ الدِّينِ) گرچه در این آیه علاوه بر ترک نماز به سه گناه دیگر نیز اشاره شده است؛ ولی ذکر ترک نماز به عنوان اولین گناه به خوبی نشان می دهد که تا چه حد ترک نماز خطرناک است.

طبق روایات معروف نخستین چیزی که از نامه اعمال به آن نگاه می شود نماز است. اگر در نامه اعمال، نماز وجود داشت به سایر اعمال نیک نگاه خواهد شد و الا به بقیه نگاه نمی شود؛ زیرا نماز سرچشمه زاینده ایمان و ضامن بقای آن است.

 در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) می خوانیم که فرمود: سوگند به خدایی که قرآن را بر محمد نازل کرد.

اهل بهشت هر قدر زمان بر آنها می گذرد جمال و زیبائیشان بیشتر می شود آنگونه در دنیا با گذشت زمان، پیری و زشتی آنها افزایش می یافت. علم الیقین ص 103 – معاد گفتار فلسفی

قرآن کریم درباره بهشتیان می فرماید: هر صبح و شام روزی آنان در بهشت مقرر است (وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فيها بُكْرَةً وَ عَشِيًّا) در این زمینه حدیث پُرمعنایی از رسول اکرم (ص) نقل شده که می فرماید: هدایای نخبه و جالب از سوی خداوند بزرگ در اوقاتی که در دنیا نماز می خواندند به آنها می رسد و فرشتگان به آنها سلام و درود می فرستند.

                     این ذوق سماعِ ما مجازی نبــــود        وین وجد که حالِ ماست بازی نبود.

                     با بی خبران بگو که ای بی خردان         بیهوده سخن به این درازی نبـــود

                     سرّی که میان نظر مردان اســـت        پوشیده زچشم جمله نامردان اسـت

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

بازدید 1259 بار

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 154 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر